Mav-ii duși de furtuna Chris Paul!

Mavs pleacă din Arizona fiind conduși cu 2-0 și, mai presus de toate, primind o lovitură frumoasă. După ce au fost la egalitate trei sferturi cu Suns, vizitatorii au explodat în câteva minute de nebunie, semnate de Chris Paul, apoi Devin Booker. După două întâlniri, finaliștii apărării par să aibă prea multe în joc pentru a nu-i respinge pe texani.

Văzând că Mikal Bridges, Devin Booker și ceilalți Suns încep jocul foarte puternic (9-0), iar Luka Doncic trimite prima sa pasă în tribune, ne-am gândit mai întâi că acest Game 2 va începe pe aceleași baze ca și Jocul. 1. Acest sentiment s-a risipit rapid, cel puțin în ceea ce privește evoluția scorului. Pentru că, la fel ca în primul tur, Luka Doncic, care și-a văzut partenerul din „backcourt” Jalen Brunson experimentând un nou început complicat, a luat jocul de partea lui Mavs.

Aproape fiecare jucător advers a fost trimis la cărbune în încercarea de a-l împiedica să se apropie de cerc. Degeaba. Chiar dacă uneori înseamnă a abuza de izolare, dorind să-l posteze pe Cam Johnson, slovenul a marcat sau a dat pasa pentru 24 din primele 28 de puncte ale echipei sale. Cu adresa bună a golgheterului ligii în primele sferturi, Devin Booker, Phoenix și-a păstrat totuși un avans mic (32-28).

Abia după intrările convingătoare ale trio-ului de înlocuitori texani Spencer Dinwindie, Davis Bertans, ambii pricepuți de la distanță pentru a începe, și Maxi Kleber să-l vadă pe Luka Doncic sprijinit în atac. Și mai ales să-i văd pe Mavs conducând la scor pentru prima dată… în serie (38-43). Vis-a-vis, sorilor le lipsea luciditatea în atac cu o succesiune uluitoare de greșeli ofensive. Au reușit să se mențină datorită unui erou neașteptat, Jae Crowder, abil de departe și niciodată ultimul care a mers să se freacă cu Luka Doncic (58-60).

La pauză, Phoenix și-a amintit că, apărând din greu, ecartul se va mări. Localnicii și-au mărit astfel intensitatea defensivă, ca mai multe mingi deviate de Mikal Bridges în fața slovenului. Acesta din urmă a fost mult mai bine cuprins în această a treia perioadă, în timpul căreia Reggie Bullock, un texan rar care plutește încă, a convertit trei coșuri premiate. Încă în contact la începutul ultimului sfert (89-83), oaspeții vor exploda în următoarele minute.

Vina unui Chris Paul de excepție de adresare, imitat de Devin Booker care avusese deja ocazia să se încălzească în sfertul trei. Șapte minute mai târziu, meciul a fost anulat (119-95) și Jason Kidd a decis să elibereze steagul alb golindu-și banca.

CE TREBUIE SĂ ȚINEȚI minte

Furtuna Chris Paul! Nu mai căutați MVP-ul acestui joc. La începutul sfertului al patrulea, liderul a decis să ia lucrurile în propriile mâini cu o strategie asumată: țintește-l pe Luka Doncic în apărare. L-a mobilizat astfel cine știe de câte ori pe Landry Shamet pentru a obține acest dorit „matchup” împotriva slovenului, pe care l-a revărsat cu mâna stângă sau l-a făcut să sufere cu „fadeaway” la periferie. Liderul, transformat într-un killer, a marcat astfel 14 puncte în doar șase minute înainte de a reveni pe banca sa pentru o odihnă meritată. Tocmai terminase cu Mavs.

Apărarea Mavs explodează. 77 de puncte în jocul 5, 96 de puncte în jocul 6… Redările defensive ale seriei anterioare par îndepărtate. După ce au reținut Jazz-ul, unul dintre cele mai bune atacuri din ligă, în primul tur, Mav-ii au explodat din nou în apărare împotriva armatei colective a Suns. Și să spunem că călăul lor din meciul 1, Deandre Ayton, nu a ajuns nici măcar la 10 puncte… Adică marja ofensivă de care dispun jucătorii lui Monty Williams care au tras cu procente excepționale de îndemânare aseară (din care 64,5% 52% de departe).

Interioare pedepsite! Această întâlnire a fost marcată de cantitatea de defecte distribuite. Interioarele au fost, pe ambele părți, cele mai afectate de fenomen. Dwight Powell și Dorian Finney-Smith cu greu puteau vorbi. Idem in fata cu un Deandre Ayton care nu si-a putut reproduce foarte buna iesirea din primul meci. Înlocuitorul său, JaVale McGee, autor de intrări foarte solide, a fost și el prea mult în contact în rachetă. Rezultat: Bismack Biyombo a beneficiat de cel mai mare timp de joc al său în aceste playoff și și-a semnat cea mai bună contribuție.

TOPS/FLOPS

Devin Booker. Fără îndoială, cel mai consistent dintre Suns pe tot parcursul jocului, cu excepția celui de-al doilea sfert. Spatele a fost mult mai eficient decât în ​​jocul precedent. După pasa mare a lui Chris Paul, el a condus punctul acasă cu trei coșuri succesive premiate, înainte de a reveni pe rând pe bancă.

Jae Crowder. Energie în apărare, un pic de „trashtalking” cu Luka Doncic, adresă la distanță, câteva mingi bune date mai jos pentru JaVale McGee, „jucătorul de rol” a adus tot ce se putea aștepta de la el. Un meci de referință pentru extrema care a suferit până acum din cauza nivelului de calificare.

✅ ⛔ Luka Doncic. Nouă primă perioadă uriașă pentru playmaker-ul Mavs (24 de puncte) care a avut mult mai puțin impact în a doua. Marele său joc în atac nu trebuie să ne facă să uităm cele șapte mingi pierdute și dificultățile sale în apărare: a fost vizat personal de Chris Paul la finalul jocului. Ca și ceilalți titulari din echipa sa, a terminat cu un raport +/- hipernegativ (-28).

Jalen Brunson. O copie fidelă a jocului său 1 cu stângăcie și preocupare pentru greșeli pentru a începe întâlnirea. Diferența față de primul său joc este că nu prea a văzut nicio îmbunătățire ofensivă, cu stângăciune constantă lângă cerc sau la jumătatea distanței. Fără un semnal de trezire din partea lui, pare complicat pentru Dallas.