Résumé des matchs dans la LHJMQ, le jeudi 5 mai 2022

Xavier Parent a avut o seară de cinci puncte, în timp ce Joshua Roy a numărat patru puncte în victoria cu 7-0 a lui Sherbrooke Phoenix în fața lui Baie-Comeau Drakkar, joi, în primul joc din playoff al QMJHL.

Sherbrooke preia conducerea în această serie cu cele mai bune din cinci.

Parent a avut două goluri și trei pase decisive, în timp ce Roy, un prospect de la Montreal Canadiens, a avut două goluri și două pase decisive.

Portarul Jakob Robillard a blocat 22 de lovituri pentru a semna blocarea.

Julien Anctil a avut două și un assist pentru Phoenix, care a marcat de patru ori în șase jocuri de putere.

Celălalt gol a fost marcat de Ethan Gauthier.

David Spacek a avut patru pase decisive.

Portarul Drakkar, Olivier Adam, s-a confruntat cu 45 de lovituri.

Ramparts bombardează Sags

Quebec Remparts i-a învins pe Chicoutimi Saguenéens cu 6-1 pentru a prelua conducerea în serie.

Saguenéens 1 – Ramparts 6

Quebec a depășit Quebec cu 57-11, inclusiv 12-1 în prima perioadă și 25-2 în a treia.

Olivier Coulombe a avut un gol și două pase decisive, Viljama Marjala trei pase decisive și Mikael Huchette și Louis Crevier câte un gol și câte un pase decisiv.

Zachary Bolduc, Xavier Filion și Zachary Gravel au fost ceilalți marcatori ai Remparts, care nu au pierdut la regulamentar în ultimele nouă meciuri din sezonul regulat.

În ciuda dominației Remparts, Kevyn Brassard a reușit să-i țină pe Sags în joc până în a doua. El a făcut 40 de salvari la 45 de șuturi înainte de a lăsa loc lui Serghei Litvinov la jumătatea a treia.

Thomas Bégin a marcat singurul gol pentru Saguenéens pentru a egala 1-1 în al doilea. Remparts au preluat apoi controlul jocului cu cinci goluri fără răspuns.

Xavier Bourgault inspiră Cataracta

Shawinigan Cataractes a marcat de patru ori în prima perioadă, într-o victorie unilaterală cu 6-1 în fața Huskies Rouyn-Noranda.

Shawinigan preia conducerea cu 1-0 în această serie.

Xavier Bourgault a fost bujia victoriei cu trei goluri și un assist.

Lou-Félix Denis, Jordan Tourigny și Pierrick Dubé îi au pe ceilalți pentru Cataractes.

La rândul său, Mavrik Bourque a obţinut patru pase decisive.

Portarul cataractei, Antoine Coulombe, și-a pierdut jocul cu 16 secunde rămase în a treia repriză, când Alex Arsenault a reușit să-și spargă coaja.

Rimouski are ultimul cuvânt

Rimouski Oceanic a marcat de trei ori fără răspuns pentru a se salva cu o victorie cu 3-1 în fața Saint John Sea Dogs.

Rimouski preia conducerea cu 1-0 în această serie din primul tur. Mari favoriți ai acestei confruntări, Sea Dogs câștigaseră ultimele 15 jocuri pentru a termina programul obișnuit.

După ce Riley Bezeau a deschis scorul pentru Sea Dogs la 5:29 din prima repriză, Rimouski a renunțat la acel avans subțire înainte de a prelua controlul.

Louis Robin a egalat meciul la începutul secundei și scorul a fost egal 1-1 după 40 de minute.

Golul lui Julien Béland de la 13:08 din a treia repriză s-a dovedit a fi golul care a făcut diferența.

Xavier Cormier a obținut al doilea punct al jocului cu un gol în poarta goală, cu 66 de secunde rămase în regulament.

Portarul Gabriel Robert a blocat 31 din cele 32 de lovituri cu care s-a confruntat în fața porții Océanic.

Jérémy Michel ridică Foreurs

Jérémy Michel a marcat la 8:10 din prelungiri pentru a asigura o victorie cu 2-1 pentru Val-d’Or Foreurs în fața Olympiques de la Gatineau.

Foreurs conduc seria cu 1-0.

Michel, care ratase o șansă la evadare cu câteva minute mai devreme, a profitat de un joc de putere pentru a-l învinge pe Rémi Poirier.

Mathieu Bizier i-a adus Gatineaui în frunte cu câteva secunde de la final în prima viteză.

Avantajul de 1-0 a durat până la 5:03 din a treia, când Justin Robidas a egalat cotele.

Kale McCallum a fost implicat în ambele goluri Foreurs. Portarul Tristan Boileau s-a confruntat cu 42 de lovituri în victorie.

Golul victoriei Gabriel Jackson

Gabriel Jackson a spart impas în a treia perioadă, iar Voltigeurs-ul Drummondville a triumfat cu 2-1 împotriva Armadei Blainville-Boisbriand.

Jackon a completat o piesă a lui Alexis Morin pentru a marca golul victoriei.

Drummondville conduce seria cu 1-0.

Voltigeurs au rupt o serie de șapte înfrângeri și au redus la două victorii ale Armadei.

După o primă perioadă fără scoruri, Jacob Dion a deschis scorul la 3:16 în perioada de mijloc.

Kieran Craig a egalat jocul la 15:04 pentru singurul gol al Armadei în înfrângere.

Dumais înscrie de două ori

Jordan Dumais a condus atacul Halifax Mooseheads cu două goluri într-o victorie cu 6-3 asupra Titanului Acadie-Bathurst.

Halifax este în avantaj cu 1-0 în serie.

James Swan, Mathieu Cataford, Zachary Beauregard și Markus Vidicek în poarta goală au celelalte goluri.

Elliot Desnoyers a adunat trei pase decisive, iar Jake Furlong a fost complice la două goluri pentru echipa sa.

Pentru Titan, Bennett MacArthur, Zach Biggar și Marc-André Gaudet au oferit răspunsul.

Riley Kidney, care aparține Canadiensului, nu a obținut niciun punct și a terminat jocul la 2 sub.

Insulei își impun legea

Patrick Guay a marcat un gol și a avut trei pase decisive într-o victorie ușoară cu 7-2 a Charlottetown Islanders asupra lui Moncton Wildcats.

Insulenilor iau un avans în serie cu 1-0.

Charlottetown a marcat de patru ori în prima repriză și nu s-a uitat niciodată înapoi.

Lukas Cormier a avut un gol și două pase decisive, în timp ce Xavier Simoneau a fost complice la trei goluri pentru echipa sa.

Zachary Roy, William Trudeau, Brett Budgell, Oscar Plandowski și Jakub Brabenec îi au pe ceilalți.

Pentru Moncton, indiciul a venit de la Yoan Loshing și Jaxon Bellamy.

În înfrângere, portarul Jonathan Lemieux s-a confruntat cu un șut de 39 de lovituri.